Grilovacie domčeky

Naše grilovacie domčeky v škandinávskom štýle a tradičné laponské grillkóty sú šesťhranné alebo osemhranné drevostavby o veľkosti 6-15 m² s centrálnym grilom na drevené uhlie, stolom upevneným okolo grilu, nastaviteľným digestorom na odsávanie dymu, komínom a pevnou drevenou lavicou na sedenie. Všetky naše luxusné grilovacie domčeky sú dodávané s atraktívnym a praktickým žulovým stolom, pre väčšiu eleganciu, oveľa ľahšie čistenie a pre zabezpečenie trvácnosti.

Zobrazuje sa všetkych 7 výsledkov

Čo je grillkóta (fínsky grilovací domček) a odkiaľ pochádza?

Grillkoty – grilovacie domčeky sú ďalšie zo skvelých vecí, ako sauny, Nokia, ľadové korčule, Santa Claus a Angry Birds, ktoré Fínsko dalo svetu! Grillkóta, fínsky grilovací domček, má pôvod v arktickom Laponsku.

Grilovacie domčeky, tiež nazývané grillkoty, sú veľmi rozšírené vo Fínsku a Škandinávii. Tieto drevostavby sú používané v škandinávskych krajinách dlhú dobu a vo svete sa tešia stále väčšej popularite, pre ich celoročné využitie.

Bežné domčeky na grilovanie majú šesťhranný, alebo osemhranný pôdorys a vnútorný rozmer 6-10 m² s centrálnym grilom na drevené uhlie a kamenným stolom upevneným okolo grilu. Lavice sú pripevnené k vonkajším stenám a najlepšie dotvoria atmosféru ak sú prikryté ovčou kožou. Grillkóty vynikajú svojou funkčnosťou grilovať kedykoľvek a za akéhokoľvek počasia. Domček na grilovanie  dodá novú dimenziu a nenapodobiteľnú atmosféru pri grilovaní s rodinou a priateľmi.

Ktorý domček na grilovanie, alebo grillkótu si zaobstarať?

Všetky naše grilovacie domčeky sú vybavené rovnako vysokým štandardom, ktorý zahŕňa: centrálny gril na drevené uhlie, okrúhly stôl zo žuly, komín a nastaviteľnou digestorom na odsávanie dymu. Jediné tri veci, ktoré je potrebné rozhodnúť pred zakúpením domčeka na grilovanie, sú veľkosť, cena a vonkajší vzhľad, ktorý sa vám najviac pozdáva.

Keď už sme pri veľkostí, na výber sú tri hlavné veľkostné kategórie. Menšie grilovacie domčeky s veľkosťou 6 m² sú šesťhranného tvaru, obsahujú 5 lavíc umiestených okolo grilu a ľahko pojmú do 10 ľudí. Väčšie, deväťhranné grilovacie domčeky obsahujú 7 lavíc, čo je ideálne pre pohodlné posedenie okolo grilovacieho stola pre 14 ľudí. Najväčšie grilovacie domčeky s priestorom o veľkosti 12 – 15m² sú multifunkčné BBQ drevostavby, kde môžete mať oddelené stoly a rovnako je v nich dostatok priestoru na vybudovanie malej kuchynskej linky pre prípravu a čistenie pred a po grilovaní.

Ako to funguje?

Odpoveď je veľmi jednoduchá! Centrálny gril na drevené uhlie funguje rovnako ako akýkoľvek iný záhradný gril. Použitím dreveného uhlia vytvoríte pahrebu zapáľte a dajte sa grilovania! Gril má  základný grilovací rošt v strede a jeden nastaviteľný rošt na zeleninu alebo udržiavanie mäsa horúceho po grilovaní. Pevný žulový stôl okolo grilu poskytuje dostatočný priestor pre pohodlnú večeru i občerstvenie, šaláty a nápoje. Lavice okolo stola sú pevne pripojené k stenám a na každú sa zmestia 2 osoby. Menšie grilovacie domčeky majú päť lavíc, tie väčšie sedem. Digestor na odsávanie dymu je výškovo nastaviteľný a je vhodné ho nechať pri grilovaní nižšie a zdvihnúť hore až neskôr. Grilovací domček nepotrebuje elektrinu, osvetlenie ani kúrenie. Horiaci gril, dostatočne priestor vykúri a udrží v teple a navyše vytvorí tú správnu atmosféru s prírodným teplom a decentným svetlom z plápolajúceho ohňa.

Ako zmontovať grillkótu a grilovacie domček?

Zmontovanie Vášho grilovacieho domčeka alebo grillkóty je rýchly a jednoduchý projekt pre dve osoby na približne dva dni roboty. Na stavbu nie je potrebné najímať profesionálov, ale ak Vám je takáto montáž pohodlnejšia, radi Vám domček prídeme odborne namontovať. Grilovací domček nepotrebuje betónové základy. Základové hranoly, môžu byť položené aj na pevných tvárniciach, alebo na inom dostatočne pevnom predmete tak, aby bol ponechaný malý priestoru medzi zemou a základmi domčeka kvôli odvetraniu. Ako ďalší krok položíte hotové podlahové dielce na základové hranoly (6 dielov pre šesťhranný domček a 8 pre osemhranný). Teraz keď máte hotovú podlahu, umiestnite predpripravené dielce stien a upevnite ich s pomocou skrutiek a montážnych dielov. (Všetko príslušenstvo je zahrnuté v montážnej sade.) Nakoniec na vrch bočných stien umiestnite hotové diely strechy (strešné šindle podľa Vášho výberu boli namontované na strešných paneloch v továrni) a Váš domček je skoro hotový. Posledné kroky zahŕňajú oplechovanie štítu strechy, umiestnenie a upevnenie lavíc, inštaláciu políc na steny, umiestnenie grilu na pozíciu a inštaláciu komínov spoločne s digestorom. Aplikácia farby alebo lazúry na drevo musí prebehnúť ihneď po montáži. To ochráni drevostavbu a zaistí, že si môžete vychutnať fantastické grilovanie po mnoho a mnoho najbližších rokov!

Bezpečnosť

Chceme, aby ste si grilovací domček bezpečne užili veľa rokov a aj keď nechceme poukazovať na zrejmé veci, myslíme si, že je dôležité prejsť si nasledujúce bezpečnostné tipy:

  • Umiestnite do vášho domčeka detektory oxidu uhoľnatého a dymu a pravidelne ich testujte.
  • Aj keď sú grily prísne testované pre dodržanie najvyššej bezpečnostnej úrovne a grily sú obklopené žulou stolovou doskou, stále odporúčame umiestniť do grilovacieho domčeka hasiaci prístroj, ako bezpečnostné opatrenie navyše.
  • Gril by samozrejme nikdy nemal byť ponechaný bez dozoru ani by sa k nemu nemali približovať deti.

Sledujte posledné trendy a vylepšite si záhradu s veľmi neobyčajným grilovacím domčekom a predĺžte si vašu grilovaciu sezónu na 365 dní v roku !!!