Udržateľnosť a environmentálne povedomie sa čoraz viac dostávajú do centra pozornosti ľudí. Je to globálny fenomén, ktorého výsledky vidieť po celom svete. Napríklad zákaz chemického poľnohospodárstva v indických štátoch alebo rozsiahle zalesňovanie v Afrike. Mnohí berú túto snahu o zachovanie našej Zeme, ktorú sme od začiatku industrializácie značne poškodili, veľmi vážne. Snažia sa o to vo všetkých aspektoch života, najmä prostredníctvom svojho spotrebiteľského správania. Vedome sa rozhodujú kupovať výrobky, ktoré čo najmenej poškodzujú životné prostredie.
Výrobky z dreva, či už sú to záhradné domčeky, zrubové domy alebo menšie predmety, ako hračky, pomôcky alebo náradie, sú odborníkmi na životné prostredie považované za obzvlášť ekologické a udržateľné.
To samozrejme neznamená, že výrub stromov je obzvlášť prospešný pre životné prostredie – presne naopak. Ale výrub stromov v trvalo udržateľnom lesnom hospodárstve je súčasťou prírodného a ekonomického cyklu, ktorý v konečnom dôsledku chráni lesy. Má teda sám o sebe priaznivý vplyv na životné prostredie, biodiverzitu a podnebie. Obnoviteľná surovina dorastie a je možné ju bez ohrozenia životného prostredia použiť do tej miery, kým je schopná sa obnoviť.
Holistický pohľad na produkt, ktorý je nevyhnutný z pohľadu udržateľnosti, vždy zahŕňa aj plán o jeho likvidácii ešte pred samotnou výrobou. Problém s odpadom je zrejmý. To je jeden z dôvodov, prečo sú výrobky vyrobené z prírodných materiálov tak populárne u ľudí, ktorí sú pri nákupe ohľaduplní k životnému prostrediu. Napríklad drevená záhradná búda alebo izolačné materiály z korku, drevnej vlny, kokosových vlákien, slamy, trstiny atď. Alebo sviečky vyrobené zo včelieho vosku, bavlnené látky a drevený nábytok.
Po skončení takzvaných „produktových cyklov“ sa príroda rada ujme úlohy čistej likvidácie. Berie prírodné látky späť do ich cyklu a má z nich dokonca úžitok.
Ak sa chcete zbaviť prírodných látok, môžete ich jednoducho vložiť do kompostu alebo použiť ako kompost v záhrade. Príroda vráti tieto látky späť do svojich cyklov. Toto je dôležitý aspekt udržateľnosti z hľadiska predchádzania vzniku odpadu.
Ale to je presne to, čo chceme zabrániť tomu, aby nás príroda znovu zachytila v záhradnom domčeku ako pri iných predmetoch vyrobených z prírodných materiálov, a našťastie je to tiež veľmi ľahké. Aby sme sa vyhli tomu, že príroda začne drevo likvidovať skôr, ako to my chceme, existuje na to geniálna a veľmi stará metóda – suché konzervovanie. Ako všetci vieme z potravín, ako sú cestoviny, ryža alebo sušené bylinky, tieto sa dajú skladovať v suchu prakticky neobmedzene. Zásada: Príroda rozkladá prírodné látky pomocou veľkého množstva organizmov špecializujúcich sa na určité látky. Ale všetky majú jedno spoločné – potrebujú vodu, aby mohli žiť a množiť sa.
Pre náš záhradný domček to konkrétne znamená: Ak ho udržiavame v čo najväčšom suchu, aby sa v nich nemohli hromadiť ničiace organizmy, ako sú huby, nemusíme sa ničoho báť. Našťastie je drevo jedným z tých materiálov, ktoré majú tendenciu pomaly degradovať aj vo voľnej prírode. Drevo bude hniť, ak je na zemi. Na to, aby hnilo, musí mať neustály kontakt s pôdnou vlhkosťou. To sa dá do značnej miery dosiahnuť výberom vhodného základu. Ďalšiu časť údržby je možné vykonať pomocou prostriedkov na ochranu dreva, najmä na poveternostných stranách.
Odhaduje sa, že na celom svete existuje asi 30 000 rôznych druhov stromov, z ktorých všetky tvoria druhovo veľmi špecifické a charakteristické drevo. Takmer každé drevo je nejako využiteľné. U nás sa používa približne 70 až 90 druhov. Smrek je obzvlášť rýchlo rastúci strom, ktorý je ako stavebné drevo populárny a lacný. Z hľadiska ekologickej rovnováhy sú však smrekové lesy vo väčšine oblastí menej priaznivé. Smrek je svojou povahou strom, ktorý je pôvodne rástol vo vysokých nadmorských výškach alebo stredohorí ako aj v alpských a severných oblastiach Európy. Rýchly rast umelo vytvorených lesov v teplejších zónach strednej Európy je preto neprirodzený a vytvára pomerne mäkké a menej odolné drevo. Toto sa zvyčajne nepoužíva na „vyššie úlohy“, ako je nábytok. Napríklad záhradný domček vyrobený zo stredoeurópskeho smreku by nemal byť príliš drahý kvôli lacnému materiálu, ale bude vyžadovať oveľa väčšie úsilie pri údržbe a bude mať kratšiu životnosť.
Smrek vykazuje úplne odlišné správanie vo svojich pôvodných, oveľa chladnejších polohách, v ktorých sú tiež podstatne kratšie doby rastu medzi zimami. Tu na ďalekom severe Európy severský smrek rastie pomaly, ale máme tiež veľa priestoru na vytváranie a údržbu zodpovedajúcich veľkých lesov. Drevo je v porovnaní so stredoeurópskym smrekom skôr jemnozrnné, hutné a odolné proti poveternostným vplyvom. Toto drevo bolo najskôr v strednej Európe známe ako drevo na vnútornú stavbu sáun. Tu preukázal svoju vynikajúcu životnosť a odolnosť voči zmenám teplotných a vlhkostných podmienok.
Naše záhradné domčeky opúšťajú našu továreň v suchom konzervovanom stave s obsahom vody okolo 18%, čo je hodnota, ktorá sa ukázala ako dlhodobý priemer pre dobre chránené drevené budovy v Európe.
Záhradné domčeky z dreva sú teda dobrým, ekologicky rozumným krokom, ak rozmýšľate o stavbe z udržateľných, prírodných a biologicky nezávadných materiálov.