Zrubová drevostavba nemusí byť len víkendové letné sídlo alebo záhradný domček

Zrub alebo zrubový dom je u nás trochu neobvyklou voľbou bývania, čo je v Škandinávii a severských krajinách dosť odlišné. Aj v stavebníctve existujú určité zvyklosti, ktoré občas vedia narušiť ľudia, ktorí chcú vedome žiť inak ako väčšina ostatných. Domy, ktorých hlavným stavebným materiálom je prírodné masívne drevo, ponúkajú nielen útulnú životnú atmosféru, ale dokonca aj rôzne výhody v porovnaní s kamennými budovami. Poďme sa bližšie pozrieť na to, čo môžete očakávať, ak by sa dom z guľatiny stal vašim víkendovým sídlom, alebo dokonca aj hlavným domovom.

Čo je to zrub?

Odpoveď je jednoduchá: Zrub je dom, v ktorom sú steny tvorené z prvkov masívneho dreva ležiacich vodorovne a pozdĺžne. Sú vzájomne pevne spojené v rohoch rohovými spojmi.

Týmto spôsobom je možné postaviť veľmi odolnú a stabilnú konštrukciu bez akýchkoľvek skrutiek, klincov alebo skeletu. V skutočnosti má nedostatok spojovacích kovových elementov, najmä nedostatok klincov, dvojitú výhodu: Na jednej strane je známe, že kov veľmi dobre vedie teplo, takže klince a skrutky ľahko vedú teplo cez drevo. Tým čiastočne ničia veľkú výhodu prírodného dreva, a to vynikajúcu tepelnú izoláciu. Na druhej strane skrutky a vŕtané otvory poškodzujú drevo a vytvárajú vstupné body pre vodu alebo mikroorganizmy. Bloková konštrukcia sa tak vyhýba obom problémom.

Pri tomto type konštrukcie zostávajú steny neporušené, nepoškodené a poskytujú maximálnu tepelnú izoláciu.

Zrubová drevostavba je špecifický typ zrubového domu

„Zrub“ je všeobecný pojem. Zruby, ktoré sú postavené z pevných, rezaných drevených dosiek namiesto kmeňov stromov, nazývame drevostavby. Tieto sú obzvlášť vhodné na nákladovo efektívnu výrobu vo veľkých výrobných závodoch, pretože dosky a ďalšie komponenty sú presne rezané na mieru podľa stavebných plánov a potom ich možno bez problémov spojiť. Zatiaľ čo kmene stromov majú veľmi odlišné rozmery. To vysvetľuje cenový rozdiel medzi zrubovými domami (montovaných z kmeňov), ktoré si často vyžadujú cenu za m2 a priemyselne vyrábanými zrubovými drevostavbami, kde sa hrubá stavba pohybuje zvyčajne okolo 10 až 20% ceny kamenných budov.

Zrubové drevostavby vyzerajú vďaka hladkému povrchu dosiek príjemnejšie a samozrejme vďaka týmto hladkým povrchom je údržba dreva tiež jednoduchšia.

Zrubová drevostavba alebo kamenný dom – aké sú rozdiely?

Či kamenný alebo drevený dom, hlavné je, aby umožňoval pohodlný a zdravý život so všetkým vybavením modernej civilizácie. Je zrejmé, že sa to dá dosiahnuť ktorýmkoľvek typom budovy. Aké sú teda rozdiely a výhody dreveného domu?

  • Zrub je vyrobený z prírodného stavebného materiálu, zatiaľ čo kamenné domy sú zo syntetických stavebných materiálov. Prírodné kamene sa používajú zriedka.
  • Zrub je vyrobený z dreva. Mäkké dreviny ako tie, ktoré používame (škandinávsky smrek), majú vynikajúcu tepelnoizolačnú schopnosť, ktorú je možné dosiahnuť iba pórobetónom v kamennej konštrukcii.
  • Pri zrubovom dome je konštrukcia už súčasne tepelná izolácia, zatiaľ čo pri kamennom dome je tepelná izolácia samostatne.
  • Kamenné domy sú potom často opticky obložené. Z vonkajšej strany sa na vonkajšiu izoláciu nanáša omietka alebo panely odolné proti poveternostným vplyvom, z vnútornej strany sa okrem omietky používa aj sadrokartón alebo tapety. To všetko možno pri zrube vynechať. So svojím základným stavebným materiálom – prírodným drevom – ponúka príjemný vzhľad zvonka aj zvnútra, samozrejme pre ľudí, ktorí majú vzťah k drevu. Vynechanie týchto stavebných fáz, ktoré sú potrebné pre kamenné domy, je dôležitým dôvodom pre nasledujúci bod:
  • Zrubové domy sú výrazne lacnejšie. Menej tepelnej izolácie a nepotrebnosť vnútorného alebo vonkajšieho omietnutia nesie so sebou menšie výdavky na materiál a výrazne kratšie doby výstavby.
  • Zrubový dom, ktorý sa priemyselne vyrába ako zrubová drevostavba, sa môže nazývať aj ako sériový dom a preto ho možno postaviť s nižšími nákladmi ako individuálne plánované kamenné domy. Drevo je zvlášť vhodné ako stavebný materiál pre jednotlivé variácie, prístavby a prestavby.
  • Jedným bodom, kde vlastne nie je žiadny rozdiel, je životnosť kamenných domov a zrubových domov. Oba sa používajú v priemere 100 rokov, pričom kapacita oboch typov je podstatne dlhšia. Nie je to samotná životnosť, ktorá obmedzuje dĺžku stavby, ale požiadavky ľudí na modernú živú kultúru, ktoré si jednoducho z času na čas vyžadujú nové domy s modernými prvkami.
  • Pokiaľ ide o odolnosť voči požiaru, zrub má prekvapivo skutočne aj malé výhody. Je to niečo, čo by ste v prvý moment nepredpokladali, pretože drevo horí, ale kameň nie. Pri domácich požiaroch však zohráva väčšiu úlohu tepelná vodivosť. Drevené steny izolujú teplo od miestneho zdroja ohňa, zatiaľ čo kamene sa rýchlo zohrievajú. Podľa toho môžu hasiči vstúpiť do horiacich zrubov oveľa dlhšie, pretože nebezpečenstvo zrútenia nevzniká tak rýchlo ako v prípade kamenných domov.
  • Životnú atmosféru v zrube určuje drevo. Tento priedušný stavebný materiál filtruje znečisťujúce látky zo vzduchu a vyrovnáva vlhkosť a zmeny teploty vo vnútri. Ak sa radi zaobídete bez chemikálií, potom je zrub ideálnym východiskovým bodom pre kvalitný životný zážitok z hľadiska stavebnej biológie.
  • Ekologická stopa zrubového domu je výrazne menšia ako ekologická stopa kamenného domu. Stavebný materiál drevo je prírodná, obnoviteľná surovina, zatiaľ čo kamenné domy sú väčšinou vyrobené zo syntetických materiálov, ktoré ani pri svojej výrobe často nie sú veľmi ekologické. Pokiaľ ide o odpad, rozdiel je obzvlášť zreteľný: Viac ako polovicu globálneho odpadu tvoria sutiny z kamenných domov, zatiaľ čo drevo hnije prirodzene a ekologickým spôsobom, akonáhle odstránite suchú konzerváciu. So svojím zrubom by ste mohli svoju záhradu teoreticky aj prehnojiť. Naopak, to znamená: údržba vášho zrubového domu spočíva hlavne v zachovaní suchého konzervovania, t. j. zabránení dlhodobej vlhkosti, ktorá by mohla slúžiť ako základ pre organizmy napádajúce drevo. To dosiahnete prostredníctvom suchého miesta, dobrého základu a ochrany dreva, najmä po poveternostnej stránke.

Vidíme, že drevo môže mať oproti kamennému domu aj veľa výhod. Zrubová drevostavba môže predstavovať preto veľmi príjemné víkendové sídlo nie len na leto a kľudne môže byť použitá dokonca aj na trvalé bývanie.