Využite celý potenciál záhradných domčekov

Záhradné domčeky môžu ponúknuť oveľa viac než len sklad na náradie. Ponúkajú možnosť využiť priestor záhrady na nové nápady a môžu z dlhodobého hľadiska zlepšiť kvalitu života.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sú záhradné domčeky tak výhodné:

 1. Mnoho domov je už plne zabývaných bez voľných izieb či iného priestoru. Uvoľniť celú miestnosť pre niečo nové, pre nové nápady a kreativitu jednoducho nie je možné.
 2. Prístavby k mnohým domom sú náročné a často aj nemožné.
 3. Pri dostatku peňazí by síce nebol problém čiastočne zbúrať dom a realizovať úplne nový koncept, to si ale aj tak vyžaduje veľa energie a času. My vám predstavíme jednoduché a cenovo dostupné riešenie: záhradné domčeky ponúkajú potrebný priestor pre všetky nové nápady a sny.
 4. Záhradné domčeky vyrobené z dreva, ktoré sa dodávajú v dokonale predpripravených častiach, je možné v záhrade postaviť za pomerne krátky čas, ak ho porovnáte s kamennou stavbou. Masív navyše ponúka útulný a prírodný vzhľad a je prirodzene dobrý tepelnoizolačný materiál.

Pokiaľ ide o funkčnosť, záhradné domčeky, drevenice a zrubové domy ponúkajú rovnaký rozsah služieb ako bežné kamenné domy, ak sú kvalitne prevedené a postavené.

Záhradné domčeky sú skutočne všestranné

Záhradné domčeky v nedávnej minulosti často slúžili iba na uskladnenie záhradného náradia a materiálu. Niekedy sa používali aj ako domčeky pre deti, ako jednoduché izby pre hostí alebo dielne. Ich funkčnosť sa v posledných rokoch neustále zvyšuje. Boli pridané možnosti trvalého bývania, napríklad ako domy alebo ako rekreačné bungalovy, ako pracovňa alebo hosťovská izba. Preto sa vlastne väčšie, obývateľné záhradné domčeky a zrubové domy v skutočnosti líšia iba názvom. Medzi zrubovými domami, ktoré sú určené na bývanie, a záhradnými domčekmi, ktoré sa bežne používajú na domáci záhradný materiál, nedochádza k nijakému skoku v cene kvôli dodatočným nákladom na veľkosť, hrúbku či extra vybavenie. Práve naopak, vďaka tomu, že naše záhradné domčeky sú postavené v zrubovej konštrukcii zo severského mäkkého dreva odolného voči poveternostným vplyvom a proti škodcom, majú tieto domčeky z masívu v skutočnosti veľkú cenovú výhodu.

Obchody, nové nápady, kancelárske priestory, fitnes, sauna, SPA, voľný čas, hry, pohostinstvá a večierky: neexistuje takmer žiadna oblasť, ktorú by záhradné domčeky kvôli mnohým výhodám nedobyli.

Najbežnejšia varianta: jednoizbový domček na záhrade

Či už by to mala byť pracovňa alebo sauna, hobby miestnosť, ateliér alebo prvý krok k samostatnej zárobkovej činnosti – záhradné domčeky vedia často doplniť práve tento priestor, ktorého má dom väčšinou príliš málo. A sú na to tiež ideálne. Poskytujú čistú, suchú a bezpečne uzamykateľnú miestnosť, často na vysnívanom mieste. V nádhernom prírodnom prostredí, ktoré ste si sami vytvorili a ktoré môžete využívať úplne slobodne. Ak má táto ďalšia izba vlastnú, možno dokonca čiastočne krytú terasu, prečo nie?

Záhradné domčeky je možné vybaviť ako každý bežný kamenný dom

Aby ste mohli v záhradnom domčeku bývať – možno iba dočasne – a aby sa dal využívať aj počas chladnejších období, t. j. po celý rok, je potrebné záhradný domček tomu samozrejme prispôsobiť. Pre úplnú obývateľnosť je potrebné myslieť na nasledovné:

 • pevné základy
 • voda
 • odpad
 • elektrina
 • tepelná izolácia
 • kúrenie
 • telekomunikačné vybavenie
 • stavebné povolenie

To už vyzerá veľmi zložito, ale nebojte sa: je to ľahšie ako to vyzerá, pretože väčšina sa dá napojiť na už existujúce siete v dome. Týka sa to napríklad vody, odpadu a elektriny. Tiež sa dajú predĺžiť telefónne linky alebo nainštalovať zosilňovače WiFi.

Kúrenie: existuje veľa možností

V niektorých prípadoch je dokonca možné použiť ústredné kúrenie, ktoré je už v dome, napríklad ak sa vykurovacia voda, ktorá sa viac ochladila na ceste do vzdialenejšieho záhradného domčeka, jednoducho použije na podlahové kúrenie, ktoré funguje aj tak pri nižších teplotách. Ale aj malé kondenzačné kotly alebo dokonca ekologicky udržateľné riešenia, ako je výhrevné zariadenie v kombinácii so solárnymi článkami, sú v niektorých prípadoch veľmi dostupné.

Záhradné domčeky s ich zvyčajne dreveným dizajnom je možné samozrejme veľmi dobre kombinovať aj s kameňom v interiéroch. Otvorený krb z prírodného kameňa je sám o sebe lákadlom, ktorý zmení chatku na rekreačný domček s krásnym výhľadom.

Tepelná izolácia

Zatiaľ čo bežné záhradné domčeky alebo menšie prístrešky na náradie boli často vybavené drevenými stenami s hrúbkou 25 mm alebo dokonca len 20 mm, v našom sortimente prevládajú hrúbky stien od 40 mm do 70 mm, alebo dokonca až 92 mm. Takéto obývateľné záhradné domčeky zložené z komponentov vyrobených s presnosťou na milimetre potom vyzerajú, akoby boli odlievané z jedného zdroja. Väčšia hrúbka steny vedie k:

 • bezpečnému pocitu bývania
 • väčšej stabilite
 • dlhšej životnosti
 • ďaleko lepším hodnotám tepelnej izolácie

Aby sa dosiahol tepelnoizolačný účinok 70 mm hrubej drevenej steny, musela by mať kamenná stena hrúbku 42 cm. V dôsledku toho už nepotrebujete žiadnu dodatočnú tepelnú izoláciu. Platí to najmä vtedy, ak domček využívate iba sezónne. V prípade trvalého vykurovania sa však môže dodatočná izolácia vyplatiť aj pri stenách s hrúbkou 70 mm. V každom prípade budú ale náklady menšie, ako pri bežných kamenných stenách.

Záhradné domčeky – menej práce pri stavbe

Záhradné domčeky nemusia byť omietnuté ani tapetované. Povrchy z prírodného dreva sú zvonka atraktívne a zvnútra príjemné. Ponoria miestnosti do teplého, útulného svetla, filtrujú vzduch a vyrovnávajú rozdiely teploty a vlhkosti.

Prácu si uľahčíte aj tým, že si objednáte vhodnú strešnú krytinu a izoláciu pre strop a podlahu.