Rôzne druhy záhradných domčekov

Všeobecne – záhradný domček je jednoducho dom alebo stavba, ktorá je na záhrade. Existuje však nespočetné množstvo variantov, prevedení, materiálov a vybavení, ktoré sú  premyslené do posledného detailu. Vďaka tomu poznáme veľa rôznych druhov záhradných domčekov, takže záhradný domček sa stal oveľa viac než len stavbou na záhrade.

Aké typy záhradných domčekov existujú?

Konštrukcia, materiál, tvar a vybavenie majú prirodzene za následok nespočetné množstvo záhradných domčekov. V zásade však možno všetky z nich zaradiť do nasledujúcich kategórií:

Záhradné domčeky

Záhradný domček sa tiež často označuje ako letný záhradný domček a má predovšetkým spoločenskú a relaxačnú funkciu. Je obzvlášť populárny v lete, pretože ponúka miesto na relax a pri chladnom nápoji sa vaša vlastná záhrada stane úžasným útočiskom od uponáhľaného každodenného života.

Je zvyčajne vybavený sedlovou strechou  a fasádu charakterizuje niekoľko okien. Aby bolo možné strechu a fasádu používať v chladnejšom a daždivom počasí, sú navrhnuté tak, aby poskytovali ochranu aj pri menšom chlade. Existujú domčeky vyrobené z rôznych materiálov, ale prevažne sa používa drevo, pretože je zvyčajne možné ho zakomponovať do vzhľadu záhrady prirodzeným spôsobom.

Grilovacie domčeky

Na rozdiel od domčeku má grilovací domček integrované centrum pre grilovanie a okolo grilu je veľa pohodlných sedadiel pre hostí. Niektoré grilovacie domčeky, dizajnované hlavne v škandinávskom štýle, vedia byť naozaj luxusne zariadené a vyzerajú takmer ako miniatúrne vily. Ich strechy sú pokryté škridlami, majú malé okná a malý komín, ktorý slúži ako prieduch. Keďže sú tieto domčeky postavené tak, aby umožnili aj grilovanie vo vetre a chladnejšom počasí, ich konštrukcie sú často veľmi robustné.

Záhradné altánky

Altánky sa používajú hlavne ako miesto stretnutí, na malé oslavy a príležitosti a obohacuje každú záhradnú párty. Na rozdiel od domčeku však záhradný altánok nie je vždy chránený pred poveternostnými vplyvmi a jeho využitie je obmedzené, najmä v mraze a chlade. Záhradné altánky sú zvyčajne vyrobené z dreva alebo kovu a vyžadujú pevný základ. Veľkou výhodou týchto stavieb je ale ľahká konštrukcia. To umožňuje ľahkú prepravu, a preto sú altánky tiež často zriaďované v krátkom čase pre rôzne udalosti a vonkajšie aktivity.

Záhradné dielne

Okrem záhradných domčekov, ktoré slúžia na relaxáciu a socializáciu, existujú aj také, ktoré slúžia jednoducho na funkčné účely. Jednou z týchto čisto funkčných záhradných stavieb je stará dobrá kôlňa na náradie. Primárne sa používa na uskladnenie záhradného náradia a súvisiaceho príslušenstva a treba ju chápať ako elegantný úložný priestor. Pretože sa funkcia kôlne na náradie líši od funkcie ostatných záhradných stavieb, líši sa aj konštrukcia a vybavenie. Klasická dielňa je robustná, stabilná a vybavená mnohými policami a možnosťami skladovania. Vyzerá jednoducho a zvyčajne nemá okná ani iné dizajnové prvky.