• Zahradny Domcek 24
 • Drevené garáže – výhody a nevýhody

  Holzgaragen – Einsatzgebiete, Vorteile und Nachteile

  Ak hľadáte garáž, možno vás ani nenapadlo zvažovať drevené prevedenie. Pri rozhodovaní často existuje veľa rôznych individuálnych požiadaviek. Ktoré rozhodovacie kritériá sú pre vás dôležité pri výbere garáže? A čo musí garáž spĺňať, aby bola pre vás čo najužitočnejšia? 

  Drevené garáže ako riešenie na novovzniknutú potrebu

  Čo to znamená? Pri plánovaní domu, či už pre jednotlivcov alebo rodiny, je do plánovania zvyčajne zahrnutá garáž hneď od začiatku. Existuje však aj veľa nehnuteľností, ktoré je možné predať alebo kúpiť bez garáže. Pre majiteľa automobilu to vytvára novú potrebu, ktorá môže vzniknúť spontánne, možno dlho po stavbe alebo kúpe nehnuteľnosti, alebo keď v domácnosti pribudne nové auto. V nových domoch s vopred navrhnutou garážou sú tieto zvyčajne opticky a konštrukčne postavené „z jedného kusa“ s hlavnou budovou. Pre garáže, ktoré sa pridajú/pristavia neskôr, je materiál menej pevný. To je priestor, kde drevené garáže vstupujú do hry ako rýchlo nasaditeľné a nekomplikované.

  Ak je na pozemku dostatok priestoru na pristavenie garáže, vaše auto vám len poďakuje. Nečistoty, časté umývanie automobilov, trus vtákov a hmyzu, zrážky, hrdza, posypová soľ, peľ, saharský prach alebo dokonca slnečné žiarenie, tieto všetky faktory pomaličky poškodzujú najmä lak, ale aj iné časti vozidla. Každý, kto istý čas prevádzkoval auto bez garáže, ráno za tmy škrabal okná alebo vykladal hromadné nákupy v lejaku, ocení tiež zvýšenie kvality života a mnoho ďalších praktických stránok garáže.

  V ponuke máme:
  • cenovo dostupné samostatné garáže, ktoré ponúkajú miesto pre jedno auto
  • Priestranné samostatné garáže, ktoré ponúkajú priestor na všetko ostatné
  • Dvojgaráže
  • Kombinácie samostatných garáží s prístreškom pre auto

  Ak sa bližšie pozrieme na tému „ochrany automobilu“, mali by sme určite spomenúť aj prístrešky na auto. Existujú:

  • Jednoduché prístrešky pre auto
  • Dvojité prístrešky pre auto
  • Kombinácie prístreškov pre auto s garážami
  • Kombinácie prístreškov pre auto s miestnosťou na vybavenie
  Krytý, suchý a bezpečne uzamykateľný priestor má vždy svoju cenu

  Z tohto hľadiska sú garáže alebo prístrešky pre auto, ktoré ponúkajú naozaj iba miesto pre auto, vo všeobecnosti najlacnejším variantom. Je tiež zrejmé, že je praktické mať trochu viac miesta, napríklad na príslušenstvo, náradie alebo iné veci, ako sú bicykle, zimné pneumatiky alebo pracovný stôl. Rozmanitosť ponúkaná s drevenými garážami celkovo umožňuje realizovať širokú škálu rôznych profilov použitia.

  Drevený stavebný materiál má špeciálne vlastnosti, ktoré ho zvýhodňujú. Priedušný prírodný materiál drevo ponúka nielen vynikajúcu prírodnú tepelnú izoláciu, ale vyrovnáva aj kolísanie vlhkosti. Teda ak vaše auto zaparkujete mokré, rýchlejšie vyschne. A tiež je drevo vhodné na dlhší pobyt v garáži.

  Drevené garáže sú tiež ideálne na usporiadanie dielní. Je na vašej fantázii, či nainštalujete malý pracovný stôl v jednej garáži, celú garáž využijete ako dielňu alebo dvojgaráž kombinovanú pre auto plus veľkú dielňu. Ako sme už spomenuli – veľké množstvo rôznych modelov umožňuje takmer neobmedzený počet rôznych použití. 

  Drevené garáže vyzerajú dobre

  Umiestnenie takýchto sekundárnych garáží je často trochu problémom: Predná záhrada je možnosťou s priamym prístupom na cestu, vedľa domu je často menej miesta, ale za domom je možné postaviť aj drevené garáže.

  Ďalšou výhodou drevených garáží je – ako to zvyčajne býva pri všetkých drevených záhradných budovách, ako sú záhradné domčeky – že ich vzhľad prírodného dreva dobre ladí so záhradami. Drevo je možné podľa vášho želania natrieť aj ľubovoľnou farbou a možno ho tak opticky prispôsobiť hlavnej budove. Drevené garáže je možné aj demontovať, a preto sú vhodné aj na meniace sa miesta.