• Zahradny Domcek 24
 • Správny základ pre záhradný domček

  Pevný podklad pre záhradný domček je rozhodujúci pre funkčnosť a odolnosť. Aby ste si teda vedeli užívať svoju drevostavbu čo najdlhšie, potrebujete pevný a kvalitný základ. Aký základ by sa mal zvoliť, však závisí od typu záhradného domčeka a charakteru pôdy.

  Jednoduchá základná doska pre kôlňu na náradie

  Najjednoduchším riešením je samozrejme jednoduchá základová doska. Toto si môžete nastaviť sami v niekoľkých jednoduchých krokoch a zaistíte tak bezpečný podklad na domček na náradie. Základná doska sa obvykle skladá nasledovne:

  • Najskôr je plocha porastu vyhĺbená asi 25 cm hlboko
  • Výsledná priehlbina je pokrytá 10 cm hrubou vrstvou štrku
  • Na to sa naskladá tenká vrstva piesku
  • Teraz sa musia položiť iba jednotlivé podlahové dosky alebo dlažobné kocky (pokiaľ je to možné pomocou vodováhy)
  • Spoje sú vyplnené pieskom
  • Voliteľne je možné následne umiestniť maltovú oporu
  Mrazuvzdorný základ pre záhradné domčeky

  Pre väčšie záhradné domčeky sa odporúča mrazuvzdorný základ položený odborníkom. Najmä ak chcete záhradný prístrešok využívať na sociálne účely alebo dokonca ako miesto na pobyt, je takýto základ nevyhnutný.

  Populárny doskový základ

  Najpopulárnejším riešením je základová doska, ktorá ponúka vysokú úroveň stability a jednoduchú výrobu. Na rozdiel od jednoduchých podlahových dosiek sa tu používa betón, ktorý sa nalieva medzi oceľové rohože.

  Pásový základ s nízkym zaťažením

  S pásovým základom sa dá ušetriť veľa betónu, pretože podlahové dosky sú v tomto variante tenšie. Pásový základ je však zložitejší a nie je vhodný pre každý záhradný domček. Aby bolo možné záhradný prístrešok používať, môže na neho pôsobiť iba malé a čo najrovnomernejšie zaťaženie. Oceľová výstuž nie je vhodná pre podklad pásu.

  Bodový základ na rovnom povrchu

  Posledným variantom je takzvaný bodový základ. Tu je zvyčajne položených deväť jednotlivých základov symetricky. Tu má však osobitný význam typ pôdy, ktorá by mala byť rovnomerná a čo najrovnejšia, aby sa dosiahol vyvážený základ.