• Zahradny Domcek 24
  • Umiestnenie záhradného domčeka na záhrade

    Miesto, kde sa má postaviť nový záhradný domček, sa zvyčajne plánuje na začiatku rozhodovacieho procesu. Možno si tiež prejdete online ponuku záhradných domčekov, pozriete si jednotlivé modely a rozložíte ich na svojej záhrade na vhodných miestach. To, čo znie tak jednoducho, má však niektoré svoje vlastné aspekty, na ktoré azda nie každý okamžite myslí. Stojí za to zvážiť výhody a nevýhody jednotlivých miest v záhrade a predovšetkým zistiť, aké účinky môžu mať rôzne miesta. Prečítajte si všetko o téme nižšie: Umiestnenie záhradného domčeka na záhrade!

    Umiestnenie a stavebné povolenie

    To, či záhradný domček potrebuje stavebné povolenie, závisí od mnohých faktorov. V mnohých prípadoch sa však musí dodržať určitá vzdialenosť od hranice so susedmi aj bez stavebného povolenia. Okrem oficiálnych krokov, ktoré je potrebné overiť si na miestnom úrade, odporúčame tiež spomenúť plány na nový záhradný domček ešte pred stavbou vašim susedom a ostať tak v dobrom vzťahu. Vyhnete sa tak ich prekvapeniu a neskorším námietkám. V tomto článku sa budeme sústrediť hlavne na ostatné faktory, ktoré ovplyvňujú vhodný výber miesta. Hneď ako na ich základe nájdete optimálne miesto, mali by ste si u miestnych stavebných úradov ujasniť oficiálne požiadavky.

    Umiestnenie záhradného domčeka – 1. krok v plánovaní:

    Aký veľký by mal byť? Využití záhradného domčeka je naozaj mnoho. Všeobecný tip znie: Ak máte predstavu, na čo chcete domček využiť alebo ste si potrebnú plochu vypočítali, myslite na to, že záhradný domček sa často nepoužíva iba na to, na čo bol zakúpený. Takmer vo všetkých prípadoch má záhradný domček v praxi širšie použitie vďaka svojej praktickosti. Najlepšie je teda od začiatku plánovať veľkoryso a k minimálnej potrebnej ploche pridať 50 – 100% využiteľnej plochy. Dobrou voľbou sú tiež záhradné domčeky, ktoré sú od začiatku projektované ako viacúčelové budovy, napríklad záhradné domčeky s integrovaným prístreškom, ktoré je možné využiť nielen ako odkladací priestor, ale aj ako priestor na náradie.

    Praktické faktory 1: voda, vlhkosť

    Drevený záhradný prístrešok je odolný, ak zostane suchý. Patrí sem aj poloha. Možné sú aj umiestnenia pri jazerách alebo brehoch riek alebo vo vlhkých nížinách, v hlbokom tieni stromov alebo porastené brečtanom, je však potrebné venovať osobitnú pozornosť faktoru vlhkosti. Vhodným základom, ako je stĺpový základ, vlhkoizolačný alebo aj odvodnený doskový základ, sa dá vlhkosť v pôde dostať pod kontrolu. Menej úsilia však máte, ak sa rozhodnete pre vyvýšené miesto, skôr suchú pôdu a miesto vystavené slnku. Aj ak by bola v lete klimatizácia nevyhnutná, z čisto praktických dôvodov je slnečné, suché a teplé miesto na drevo, jeho životnosť a údržbu lacnejšie ako vlhké, studené a tienisté prostredie. Čo sa týka prehrievania v lete, odporúčame vám, aby ste si izoláciu podlahy a stropu objednali hneď na začiatku. Stropná izolácia udrží vašu drevostavbu po dlhšiu dobu chladnú aj za slnečných dní.

    Praktické faktory 2: Slnko

    Samozrejme, umiestnenie na plnom slnku v lete má tú nevýhodu, že sa môže príliš rýchlo prehriať. Tienenie, napríklad cez stromy v lete cez poludnie, určite neuškodí. Ďalším faktorom je poloha slnka. Ak sa stromy alebo krytá terasa nachádza pred južnou časťou s oknami, chráni domček v lete pred ostrým slnkom. Naopak v zime môžu tieto stromy alebo prístrešok nad terasou prepúšťať slnko, ktoré je v zime nízko a pomôcť tak zahriať interiér.

    Záhradný domček ako dizajnový prvok v záhradnej architektúre

    Ako by ste chceli záhradu usporiadať a aký efekt chcete dosiahnuť, je len na vás. Existuje veľa možných konceptov, ktoré určite súvisia s veľkosťou záhrady, umiestnením a tvarom nehnuteľnosti, smermi vetra, využitím a oveľa viac. Záhradný domček môže pôsobiť v záhrade výrazne a ovplyvniť/doplniť tak jej charakter. Môže napríklad rozdeliť záhradu alebo ju spojiť do jedného celku – napríklad v zadnej časti. Môže vytvárať nové miestnosti a navzájom oddeľovať rôzne záhradné plochy, ktorých využitie môže byť rôzne. Dokáže tiež zvýrazniť záhradu vďaka svojmu vzhľadu. Takmer vo všetkých prípadoch to má za následok, že záhrada pôsobí kultivovanejšie a útulnejšie.

    Hranica so susedmi, rohový záhradný domček

    Typické príklady rohových záhradných domčekov nájdete napríklad v našej modelovej rade Hansa, v ktorej nájdete praktické záhradné domčeky s krytými terasami, ktoré sú špeciálne určené na umiestnenie v rohu (zvyčajne v jednom zo zadných rohov) záhrady. V smere k susedným nehnuteľnostiam sú okná, ale hlavná strana je jasne definovaná prostredníctvom umiestnenia terás. Mimochodom, so všetkými modelmi s nami môžete kedykoľvek pred objednávkou prediskutovať svoje špeciálne potreby. Okná, zrkadlové pôdorysy, hrubšie podlahové dosky… Vieme prispôsobiť naše modely podľa konkrítnych predstáv a potrieb.

    Blízko domu

    Záhradné domčeky nemusia byť vždy postavené v zadnej časti záhrady. To by malo zmysel, ak zámerne hľadáte vzdialenosť od domu, ústranie alebo ak má slúžiť ako klasický záhradný domček na odkladanie záhradného náradia. Záhradný prístrešok môže byť tiež jednoducho nekomplikovaná, rýchla a lacná verzia prístavby a môže byť takmer ako súčasť domu – sklad, pracovňa, dielňa, hosťovská izba, letná kuchyňa, herňa a iné. V takýchto prípadoch môže mať zmysel aj umiestnenie čo najbližšie k domu. Viete tak jednoduchšie využiť domácu infraštruktúru, elektrinu, vodu, kanalizáciu, telefón, prípadne ústredné kúrenie a iné funkcie domu máte len na skok – toalety, kúpeľňu, kuchyňu atď.

    Zmerajte a nasimulujte

    Vyberte si model, ktorý vám vyhovuje, a skopírujte rozmery pôdorysu, ktorý je vždy pripojený k našim modelom v online ponuke. Poznačte si tiež výšku. S týmito informáciami choďte na miesto na záhrade, kde si predstavujete svoj nový záhradný prístrešok, a zmerajte plochu. Rohy označte drevenými stĺpikmi alebo predmetmi a nasimulujte aj výšku. Takto získate dobrý dojem o tom, ako by sa tento model hodil do vašej záhrady a koľko priestoru si bude vyžadovať. Ak sa rozhodnete výlučne na základe fotografií na internete, môžete ľahko urobiť chybu, pretože vizuálny dojem vždy súvisí s okolím.